obrazek

Dzieci nienarodzone


 Świadectwo Giannii Jessen

Czy można przeżyć aborcję? Giannie Jessen udało się. Nie bez uszczerbku na zdrowiu, ale jest szczęśliwa, że żyje i może działać w obronie milionów dzieci, którym próbuje się odebrać prawo do życia.


Przeciwko aborcji – NIE ZABIJAJ


Cytaty znanych ludzi


Dzieci bronią dzieci (nienarodzonych):


Dwunastoletnia Lia przygotowała na konkurs szkolny wypowiedź na trudny temat – aborcji. Zrobiła to jednak tak dobrze, że wygrała nie tylko cały konkurs (mimo prób dyskwalifikacji), ale też stała się sławna na Yotube. Tym samym przyczynia się do ocalenia wielu istnień ludzkich. Więcej na ten temat tutaj.

 

Jasna Góra: Spotkanie obrońców życia
2012-01-28


Stajemy przed Tobą, Matko Zbawiciela, z pełną świadomością, że sami nie jesteśmy w stanie wygrać tego globalnego zmagania. Stań na czele ruchów obrony życia, i prowadź nas. Ochroń życie! Ocal rodziny! Dodaj nam sił! (Akt powierzenia)

W sobotę 28 stycznia na Jasnej Górze spotkali się liderzy ruchów obrony życia z 16. krajów Europy i Azji: Ukrainy, Białorusi, Litwy, Łotwy, Rosji, Kazachstanu, Czech, Słowacji, Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii, Włoch, Portugalii, Wielkiej Brytanii, USA i Polski. W „Akcie powierzenia” przed Ikoną Jasnogórską oddali oni w ręce Matki Bożej ochronę cywilizacji życia i miłości. Akt ten w języku angielskim złożył ks. Peter West z USA – wiceprezydent Human Life International, największej, ogólnoświatowej organizacji obrony życia. W języku  rosyjskim – Galina Maslennikova z Moskwy – kierownik Centrum Rodziny przy katedrze katolickiej, w języku polskim – Ewa Kowalewska – reprezentująca Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia – HLI–Polska.

PRZYŁOŻENIE I POŚWIĘCENIE IKONY W INTENCJI OBRONY ŻYCIA

Uroczystej Mszy św. w Kaplicy Jasnogórskiej przewodniczył abp Stanisław Nowak w asyście bpa Marka Solarczyka oraz bpa Jana Wątroby oraz licznych kapłanów z Polski i zagranicy – duszpasterzy rodzin oraz ruchów pro-life. Obecni byli także kapłani prawosławni z Ukrainy i Białorusi, patronujący ruchom obrony życia w swoich krajach.
Podczas uroczystości abp S. Nowak poświęcił kopię Ikony Jasnogórskiej w intencji obrony życia. Zgodnie ze starą tradycją ojcowie paulini przyłożyli ją do oryginału. Dotknięcie to, tak ważne dla prawosławia, abp S. Nowak nazwał pocałunkiem miłości. Podczas Apelu Jasnogórskiego przeor Jasnej Góry o. Izydor Matuszewski zwrócił się do obecnych kapłanów prawosławnych w języku rosyjskim, serdecznie ich witając i powierzając w ich ręce poświęconą ikonę.

WSCHÓD I ZACHÓD W OBRONIE ŻYCIA

Ikona ta jest napisana metodą tradycyjną, temperą jajeczną przy użyciu  barwników mineralnych oraz listków 23-karatowego złota. Jej podłożem jest lita, rzeźbiona deska lipowa w wielkości oryginału. Ikona ta jest przeznaczona do peregrynacji w intencji obrony życia „Od oceanu do oceanu” – od Władywostoku do Fatimy.

POWOŁANIE MIĘDZYNARODOWEGO KOMITETU

Uroczystości na Jasnej Górze poprzedziło spotkanie przewodniczących ruchów obrony życia, w większości należących do Human Life International, podczas którego omawiano możliwości takiej pielgrzymki. O. Zachariasz Jabłoński przedstawił gościom tradycję noszenia ikony linią frontu, z prośbą do Boga o ratunek, tam gdzie występuje największe zagrożenie życia. Omówił też polskie doświadczenie peregrynacji Ikony Jasnogórskiej i jego owoce.
Igor Beloborodov z Rosji podzielił się doświadczeniem organizowania rajdów samochodowych w intencji obrony życia w Rosji i na Ukrainie. Wskazał też realne możliwości pielgrzymowania ikony od Dalekiego Wschodu przez Rosję, Europę Wschodnią, Środkową aż do Fatimy – od  Pacyfiku do Atlantyku.
Po dyskusji zebrani powołali Komitet Organizacyjny, do którego weszli reprezentanci wszystkich obecnych krajów oraz ruchów prawosławnych. Każdy z członków Międzynarodowego Komitetu powoła u siebie komitet narodowy, odpowiedzialny za peregrynację ikony w swoim kraju. Nie określono dokładnego terminu i trasy peregrynacji, decyzję pozostawiając w rękach ruchu prawosławnego z Moskwy.

POWIERZENIE MATCE BOŻEJ CYWILIZACJI ŻYCIA

Zgodnie uznano złożenie aktu „Powierzenia Matce Bożej cywilizacji życia” za niezwykle istotne i oczekiwane wydarzenie. Przeniesienie ikony linią frontu w obronie cywilizacji życia jest aktem wiary, niezwykle ważnym w obecnej chwili, gdy nasila się atak cywilizacji śmierci i ma on coraz bardziej globalny charakter.
Ginie bardzo wielu niewinnych ludzi – nienarodzone dzieci, starzy i chorzy. Liczba ofiar przekroczyła już dwa miliardy ludzkich istnień. Każdego dnia ginie kolejne 50 tys. dzieci w łonach matek. Wielu ludzi w ogóle nie chce mieć dzieci. Coraz powszechniejsze stają się środki niszczące płodność i życie. Narasta niepłodność małżonków. Ludzkie dziecko staje się produktem nowoczesnej technologii, dawcą komórek i organów. „Wytwarza się” dzieci o określonych cechach, pozostałe poddając selekcji.  Setki tysięcy zamrożonych poczętych dzieci czeka w ciekłym azocie pomiędzy życiem a śmiercią.  Międzynarodowe prawo stanowione przez ludzi odmawia ochrony prawnej życiu poczętego dziecka. Kolejne kraje legalizują eutanazję. Narasta atak na małżeństwo i rodzinę. (Akt powierzenia)
Obrońcy życia, podając te dramatyczne fakty, są przekonani, że z Bożą pomocą, za wstawiennictwem Bożej Matki, cywilizacja życia zwycięża i deklarują, że ze wszystkich sił będą bronić ludzkie życie, zwłaszcza małe i bezbronne.

IKONA CZĘSTOCHOWSKA WYRUSZYŁA NA WSCHÓD

Poświęcona i przyłożona kopia Ikony Matki Bożej Częstochowskiej zaczyna już tworzyć własną historię. W poniedziałek rano, 30 stycznia 2012 roku kopia Ikony Matki Bożej Częstochowskiej, z Jasnej Góry wyruszyła na Wschód.

Metropolita Wołokomski Hilarion, reprezentujący Patriarchę Aleksja II, jako przewodniczący Wydziału Spraw Zagranicznych Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego, przysłał list do Międzynarodowego Komitetu Przygotowawczego peregrynacji ikony z pozdrowieniem i poparciem tej inicjatywy.

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
Human Life International – Polska


Hiszpania: dziecko ocalone z aborcji w przededniu ŚDM
2011-08-26

Dzięki obecności i modlitewnemu czuwaniu młodych obrońców życia z organizacji Live Action z USA oraz Youth Defence z Irlandii przed jedną z klinik aborcyjnych w Madrycie udało się ocalić nienarodzone dziecko. Do zdarzenia, opisanego szczegółowo przez obrończynię życia z USA, doszło w minionym tygodniu podczas trwającego w stolicy Hiszpanii XXVI Światowego Dnia Młodzieży.

Przed niewielką stołeczną kliniką aborcyjną trwało czuwanie modlitewne. Wśród jego uczestników jedną z niewielu osób mówiącą po hiszpańsku była Jennie Stone – amerykańska obrończyni życia, która często uczestniczyła w podobnych akcjach jako osoba proponująca wsparcie dla kobiet rozważających dokonanie aborcji. Tym razem miała to zrobić w języku hiszpańskim. A chociaż nie znała go zbyt dobrze, to jednak gdy zobaczyła troje osób – małżeństwo z dziewczynką na wózku – zbliżających się do drzwi placówki, zaoferowała im pomoc. Hiszpanie przyznali, że przyszli zabić poczęte dziecko. Tłumaczyli, że z powodu kryzysu nie stać ich na kolejne potomstwo.

Jennie zapewniła, że będą ich wspierać modlitewnie i zaproponowała kontakt z miejscowym ośrodkiem pomocy dla kobiet w kryzysowej sytuacji. Podjęto modlitwę w intencji hiszpańskiej rodziny. Po pewnym czasie para wyszła z kliniki. Gdy obrończyni życia ponownie podeszła do nich, okazało się, że rodzice zrezygnowali z aborcji swego trzymiesięcznego dziecka.

Mimo licznych protestów Hiszpanów rząd przyjął rok temu zliberalizowaną ustawę aborcyjną. Nowe przepisy umożliwiają przerwanie ciąży na życzenie do 14. tygodnia ciąży. Bez zgody rodziców mogą jej także dokonywać 16-17-latki. W Hiszpanii obecnie aborcją kończy się 19 proc. poczęć.

KAI /Madryt


Obrońcy życia na całym świecie chcą, by patronem ich ruchu był bł. Jan Paweł II
2011-07-01

Obrońcy życia na całym świecie chcą, by oficjalnym patronem ruchu został bł. Jana Paweł II. W liście do Benedykta XVI przedstawiciele Światowej Krucjaty Modlitwy w intencji obrony życia człowieka (World Prayer for Life) podziękowali za niedawną beatyfikację papieża-Polaka, podkreślając wielkie zaangażowanie błogosławionego w obronę życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Poprosili także Ojca Świętego, by ustanowił Jana Pawła II oficjalnym patronem obrońców życia. Ks. Franka Pavone, dyrektor organizacji „Księża za Życiem” przypomniał w rozmowie z portalem LifeSiteNews, że oddanie i entuzjazm Jana Pawła II w sprawie obrony życia kształtowały cały jego pontyfikat. Judie Brown, przewodniczącą organizacji American Life League i członkini Papieskiej Akademii „Pro Vita”, zwróciła z kolei uwagę, że beatyfikacja zmarłego ponad 6 lat temu papieża „nadaje wagę jego wysiłkom jako faktycznego lidera światowego ruchu obrony życia”. W liście do Benedykta XVI obrońcy życia określają encyklikę Jana Pawła II „Evanagelium vitae” jako „proroczą”, będącą „drogowskazem w służbie obrony życia”. Członkowie Światowej Krucjaty Modlitwy wezwali wszystkie organizacja pro-life, by wsparły prośbę do Benedykta XVI, która ma na celu ustanowienie bł. Jana Pawła II patronem obrońców życia na całym świecie.

Światowa Krucjata Modlitwy w intencji obrony życia człowieka została zapoczątkowana na II Światowym Modlitewnym Kongresie dla Życia, który odbył się w Centrum Kultu Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach w 2007 roku. Inicjatywę tę pobłogosławili kardynałowie i biskupi z całego świata, m.in. metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz oraz bp Tadeusz Rakoczy – ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, na terenie której znajdował się niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny KL Auschwitz-Birkenau.

13 października 2007 roku, w 90. rocznicę Objawień Fatimskich, w łagiewnickim sanktuarium obrońcy życia rozpoczęli modlitwę w intencjach przebłagania Miłosiernego Boga za odrzucony dar życia, o wzrost szacunku dla życia każdego człowieka oraz zapewnienie w ustawodawstwach wszystkich krajów bezwarunkowego prawa do życia każdemu człowiekowi od poczęcia aż do naturalnej śmierci

KAI/Kraków, Nowy Jork

 


Zagrożenia antykoncepcji – obradował Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych

2011-05-27

Antykoncepcja hormonalna i wewnątrzmaciczna może mieć działanie wczesnoporonne – powiedział dla KAI dr Maciej Barczentewicz z Zespołu Ekspertów Episkopatu ds. Bioetycznych. Podczas dzisiejszych obrad, które odbyły się w Warszawie pod przewodnictwem abp. Henryka Hosera pracowano nad tekstem, który ma ukazać opinii publicznej zgodną z nauczaniem Kościoła wizję płodności.

W sposób szczególny eksperci analizowali negatywne aspekty stosowania antykoncepcji hormonalnej, wewnątrzmacicznej. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z prawdziwego efektu stawania takich środków” – powiedział KAI po spotkaniu dr Barczentewicz. Podkreślił, że „antykoncepcja nie zawsze działa zapobiegając poczęciu, bo jest możliwość działania niszczącego zarodek, co jest działaniem przerywającym ludzkie życie, czyli wczesnoporonnym”. 

Ekspert dodał, iż dotyczy to antykoncepcji hormonalnej, wewnątrzmacicznej, metod antykoncepcyjnym stosowanych do 48, czy do 72 godzin po odbyciu stosunku seksualnego.

Ponadto stosowanie środków antykoncepcyjnych w sposób zasadniczy niszczy związek małżeński, który jak przypomina nauka Kościoła Katolickiego powinien być budowany na wzajemnej miłości – dodał członek Zespołu.

Podczas posiedzenia zwrócono uwagę, że rozpad związku małżeńskiego przekłada się również na stosunki społeczne, czego jednym z efektów jest niż demograficzny. „Polska jest jednym z krajów o najniższej dzietności w Europie, dlatego sytuacja jest alarmująca i to nie tylko z punktu widzenia ekonomicznego – ocenia Barczentewicz. – Jest to wrecz zagrożenie cywilizacyjne związane z przekazywaniem kultury, wartości narodowych, a nawet patriotycznych. Brakuje nam całego pokolenia, które się nie urodziło” – zwrócił uwagę ekspert.

Pewną odpowiedzią na współczesne problemy jest encyklika Pawła VI ‘Humanae Vitae’ wydanej już w 1968 roku. Te same zagadnienia poruszał wielokrotnie w swoim nauczaniu Jan Paweł II – przypomniał lekarz.

W trakcie obrad Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych poruszono także problem ratyfikacji Konwencji Bioetycznej z Oviedo. Kwestia ta będzie również jednym z punktów obrad następnego posiedzenia tego gremium.

Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych został o powołany przez Episkopat 18 czerwca 2008 r. 

Spotkanie odbyło się w siedzibie kurii diecezji warszawsko-praskiej.

KAI/Warszawa

 


Sejm może już podjąć prace nad projektem ustawy zakazującej aborcji

2011-04-28

Kancelaria Sejmu zweryfikowała ponad 100 tys. podpisów osób popierających projekt ustawy chroniącej wszystkie dzieci od poczęcia – poinformował KAI Mariusz Dzierżawski, pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. Oznacza to, że Sejm może podjąć już prace nad projektem nowelizacji ustawy antyaborcyjnej całkowicie zakazującej przerywania ciąży.

14 kwietnia br. w biurze Marszałka Sejmu RP obrońcy życia złożyli 480 tys. podpisów pod projektem. Jeszcze przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi chcą też wyraźnego stanowiska posłów w kwestii ochrony życia.

Dzierżawski wyraził wdzięczność wszystkim osobom zaangażowanym w akcję obrony prawa do życia najmłodszych dzieci. „W całej Polsce było ich dziesiątki tysięcy. Liczba przesłanych do biura Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej podpisów zbliża się do 600 tys. Dużą rolę w zebraniu tak dużej liczby podpisów odegrała pomoc logistyczna ze strony Instytutu księdza Piotra Skargi” – podkreśla działacz.

Dzierżawski przypomina, że zgodnie z ustawą o inicjatywie ustawodawczej Sejm ma 3 miesiące na podjęcie prac nad projektem. „Liczymy, że zostaną one podjęte w trybie pilnym, ponieważ pod rządami obecnej ustawy w polskich szpitalach zabija się co roku ponad 500 chorych dzieci, aż do momentu, w którym są zdolne do samodzielnego życia. Miesiąc zwłoki to kolejne 50 zabitych dzieci” – zauważa i wyraża nadzieję, iż posłowie, którzy często odwołują się do Jana Pawła II, w pracach nad projektem będą kierowali się jego nauczaniem wyrażonym w encyklice „Evangelium Vitae”.

Przy tej okazji Dzierżawski przywołuje tez inne słowa Jana Pawła II wypowiedziane 22 maja 1995 podczas Mszy św. na Kaplicówce w Skoczowie na Podbeskidziu. „Mamy nadzieję, że posłowie obecnej kadencji dowiodą, że są ludźmi sumienia” – podkreśla członek Fundacji „PRO – Prawo do Życia”.

Prawie 16 lat temu na skoczowskim wzgórzu papież Polak mówił: „Nasza Ojczyzna stoi dzisiaj przed wieloma trudnymi problemami społecznymi, gospodarczymi, także politycznymi. Trzeba je rozwiązywać mądrze i wytrwale. Jednak najbardziej podstawowym problemem pozostaje sprawa ładu moralnego. Ten ład jest fundamentem życia każdego człowieka i każdego społeczeństwa. Dlatego Polska woła dzisiaj nade wszystko o ludzi sumienia! Być człowiekiem sumienia, to znaczy przede wszystkim w każdej sytuacji swojego sumienia słuchać i jego głosu w sobie nie zagłuszać, choć jest on nieraz trudny i wymagający; to znaczy angażować się w dobro i pomnażać je w sobie i wokół siebie, a także nie godzić się nigdy na zło …”.

W Polsce obowiązuje ustawa z 1993 roku, która określa warunki dopuszczalności aborcji: gdy życie matki jest zagrożone, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu lub stosunku kazirodczego i gdy płód jest nieuleczalnie chory.

KAI / Warszawa

 


M. Prusak: Farmaceuci winni mieć zagwarantowaną klauzulę sumienia (wywiad)

2011-04-04

Środowisko polskich farmaceutów domaga się wprowadzenia do polskiego prawa tzw. klauzuli sumienia. Pozwalałaby ona odmówić sprzedaży tych środków, których stosowanie bywa sprzeczne z sumieniem farmaceuty. O aspektach moralnych i prawnych tej kwestii mówi w rozmowie z KAI Małgorzata Prusak, farmaceutka, przewodnicząca gdańskiego koła Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski.

A oto tekst wywiadu:

– Co konkretnie oznacza klauzula sumienia?

W przypadku, gdy prawo państwowe zobowiązuje nas, farmaceutów do wykonania czegoś, co nie jest zgodne z naszym sumieniem, rodzi się konflikt. Można go rozwiązać poprzez pogwałcenie sumienia albo poprzez odmowę wykonania tej czynności powołując się na klauzulę sumienia.

W przeszłości stosowanie klauzuli sumienia dotyczyło głównie odmowy udziału w działaniach wojennych. Dziś klauzula sumienia coraz częściej jest stosowana w obszarze związanym z medycyną, kiedy to zalegalizowano procedury, które mogą wpływać na początek lub koniec ludzkiego życia. Należą tu: metody sztucznego rozrodu, aborcja, eutanazja, wspomagane samobójstwo, stosowanie środków, które mogą wpłynąć na wczesny rozwój zarodka ludzkiego, sterylizacja, antykoncepcja, badania pre-implantacyjne, selekcja zarodków.

Do takich działań nikt nikogo nie powinien zmuszać! Ani do poddania się tego typu zabiegom, ani do współudziału, czy też pomocy przy ich wykonywaniu. Takie stanowisko przyjmuje Rada Europy, co wyraziła w rezolucji z 7 października 2010 r.

– Czego miałaby dotyczyć klauzula sumienia w przypadku pracy farmaceuty?

Klauzula ta dawałaby polskim farmaceutom (oraz właścicielom aptek) wolność wobec sprzedaży środków, głównie tych, które mogą utrudniać zagnieżdżenie zarodka ludzkiego w macicy. Dystrybucja tych produktów budzi najwięcej wątpliwości moralnych. Należą do nich tak zwane Pigułki Po, wkładki domaciczne oraz antykoncepcja hormonalna. Działanie tych preparatów jest złożone i wielokierunkowe. Trzeba zaznaczyć, że według najnowszych badań w żadnym z nich nie można wykluczyć działania przeciwzagnieżdżeniowego.

W innych krajach, farmaceuci powołując się na klauzulę sumienia mogą także odmówić sprzedaży zestawów służących do wykonywania eutanazji czy też wspomaganego samobójstwa. W Polsce dotąd takie zestawy nie zostały wprowadzone do sprzedaży w aptekach, ale problem może się pojawić.

– Jakie więc zmiany należałoby wprowadzić do obecnego prawa?

Przygotowujemy projekt zmian do Prawa Farmaceutycznego, gdyż chcielibyśmy, aby dawało ono nam prawo do skorzystania z takiej klauzuli i równocześnie nie pozwalało na sankcje za jej stosowanie – na przykład w postaci zwolnienia z pracy, czy też niezatrudnienia danej osoby z tego powodu.

Obecne uregulowania prawne nakładają obowiązek sprzedaży tych środków, chociaż Kodeks Etyczny Aptekarza Rzeczypospolitej zapewnia aptekarzowi wolność postępowania zgodnego z sumieniem. Podobnie Konstytucja RP gwarantuje wolność sumienia każdemu obywatelowi, także farmaceucie.

Według opinii prawnej Biura Analiz Sejmowych z 29 marca 2011 r. brak możliwości powołania się na sprzeciw sumienia przez farmaceutów może powodować naruszenie ich godności i wynikającej z niej konstytucyjnej wolności do działania w zgodzie z sumieniem. Taki stan rzeczy może być odebrany jako zaniechanie niezgodne z Konstytucją RP, dlatego też powinien zostać zmieniony przez odpowiednie działania ustawodawcze.

Podobne zapisy do proponowanych przez nas poprawek funkcjonują w Anglii oraz w niektórych stanach w USA. Farmaceuci w Hiszpanii i we Włoszech starają się o usankcjonowanie klauzuli sumienia odnośnie do sprzedaży Pigułek Po.

– Czy klauzula ta nie ograniczałaby jednak wolności pacjentów?

Zdajemy sobie sprawę, że klauzula sumienia wprowadzałaby pewne trudności. Trzeba by poszukać dobrych rozwiązań, szczególnie w przypadku zastosowania niektórych z tych produktów w celach leczniczych. Tutaj odpowiedzialność farmaceuty polega na wyjaśnieniu możliwych następstw, także etycznych. I nie widzimy przeciwwskazań, aby w takim wypadku tych środków nie wydać, bądź sprowadzić, jeśli nie byłoby ich w aptece.

Na koniec należy wyraźnie podkreślić, że nie mówimy o zakazie sprzedaży Pigułek Po, antykoncepcji czy prezerwatyw (których akurat ta klauzula nie dotyczy, gdyż prezerwatywa nie jest produktem leczniczym, i nie ma prawnego obowiązku jej dystrybucji) lub o celowym ograniczeniu dostępu, lecz o wolności wobec sprzedaży tych środków.

W tej chwili nikt nie może nikogo zmusić, aby stosował te środki, nikt też nie może zmusić lekarza, aby wypisał receptę na te produkty. Analogicznie chcielibyśmy, aby nikt (w tym państwo) nie zmuszał farmaceuty do ich sprzedaży wbrew swemu sumieniu. Nie mówimy o zakazie, lecz o wolności równej dla wszystkich.

Rozmawiał Antoni Szamański

KAI / Gdańsk

 

Znajdziesz nas na

Back to Top